Torsdag er hi-fi-dag

Hi-Fi Klubben erklærer 8. februar som International Hi-Fi-dag – en hyldest til livskvaliteten og den gode lyd.

Hvis det står til Hi-Fi Klubben, skal 8. februar fremover være International Hi-Fi-dag. Ideen er at skabe en årligt tilbagevendende begivenhed for hele branchen med fokus på musik, livskvalitet og fremfor alt lydkvalitet. Selv om fejringen foreløbig er begrænset til kædens egne butikker, kan man godt kalde dagen international, da der er Hi-Fi Klubber i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland og Holland.

#hifiday læner sig op ad en aktuel trend omkring livskvalitet, hvor f.eks. special-øl, rigtig god kaffe og plader på vinyl er blevet mere og mere hipt i de senere år. Når smartdimserne trænger sig på overalt, er det befriende en gang imellem bare at slukke for skærmen, smække fødderne op på skamlen og tage sig tid til forkælelse, hedder det i pressemeddelelsen.

Mange elsker stadig at smide en god gammeldags vinylplade, CD eller streaming på anlægget, skrue op for den fede lyd og få en koncentreret musikoplevelse, der giver gåsehud over hele kroppen. Dén oplevelse vil Hi-Fi Klubben gerne hylde, og hele musik- og lydbranchen er frit inviteret til at dele #hifiday og være med til at fejre den gode lyd som rendyrket livskvalitet.

Musikoplevelser i verdensklasse for alle
I ugen op til #hifiday har alle Hi-Fi Klubbens butikker stillet deres bedste anlæg klar, og alle nysgerrige musikelskere opfordres til at kigge ind med deres yndlingsmusik, uanset om det ligger på vinyl, CD eller smartphone. Så kan de høre det på nogle af markedets allervildeste anlæg og højttalere. For mange er det i følge Hi-Fi Klubbens grundlægger, Peter Lyngdorf, noget af en øjenåbner.

Vi sætter fokus på oplevelsen af musik i ordentlig kvalitet, hvor man mærker musikken med hele kroppen, gåsehuden bobler frem, og man faktisk helt glemmer højtalerne. Det lyder jo tosset, at det er godt at glemme højttalerne, men det er faktisk det allerbedste der kan ske!

Del den gode lyd med andre
I Hi-Fi Klubben er man glade for, at der bliver lyttet mere til musik end nogensinde før, siger direktør Christoffer Arensbach: “Vi oplever, at flere og flere vil have vinylplader, fede højttalere og høj musik til festen. Og der er da heller ikke noget mere livsbekræftende, end når du mærker lyden i hele kroppen, og det bare lyder fedt“.

Annonce: Artiklen fortsætter nedenfor

“Men hi-fi handler ikke kun om pladespillere og gamle højttalere med valnøddetræ på siderne. Det handler om livskvalitet, minder, hygge og om fed musik uanset lydkilden. Vi opfordrer alle til at skrue ned for tempoet og op for kvaliteten engang imellem. Så sæt dig i sofaen sammen med familien eller naboerne, og tag dig tid til at nyde musikken ordentligt.”

At høre musik på et ordentligt anlæg er en øjenåbner for mange, siger Hi-Fi Klubbens Peter Lyngdorf.

Har du noget at tilføje?

Velkommen til Lyd & Billedes diskussionsforum. Vi vil gerne vide, hvad du mener. Hold dig til emnet og vær saglig, så slipper vi for at slette eller moderere indlæg. Andre spørgsmål eller synspunkter rettes til redaktion@lydogbillede.dk.

Alt om Samsungs 2019 QLED-TV’er

Samsungs kommende 2019-modeller får et markant løft i billedkvalitet, og denne gang gælder det ikke kun for topmodellerne.

Test
Samsung QE65Q900R

8K mod 4K-TV: ­Teknisk knockout

Er Samsungs mindste og billigste 8K-skærm bedre end et almindeligt godt 4K-TV? Vi tester!

Tidal giver studielyd på iPhone

Tidal-brugere kan glæde sig over, at iPhone har fået MQA-understøttelse og dermed kommer tættere på lyden på studieoptagelsen.

Gruppetest
5 trådløse hovedtelefoner med støjreduktion

Dejlig stille på flyet

Støjreducerende hovedtelefoner modvirker træthed og beskytter din hørelse på lange flyrejser.

Messebilleder fra Sound Society 2019

Fuldt hus, da Hotel Royal for anden gang var rammen om den aarhusianske high-end-messe.

Test
Acer Swift 5 SF515-51T-58UX

Acer på slankekur

Acer Swift 5 er den letteste ultrabærbare i sin kategori. Men derfor er den alligevel ikke nogen letvægter!

anmeldelse
Triple Frontier

Greed is good…

Tidligere amerikanske elitesoldater beslutter sig for at røve en sydamerikansk narkobaron. Det går helt ikke helt efter planen.

Test
Audiovector QR5

Den mest komplette ­højttaler

QR5 leverer rytmerne uden tøven, giver musikken luft – og slår næsten benene væk under deres egne topmodeller.

Test
ikko OH1

Biller i ørerne

Kinesiske ikko debuterer med høje ambitioner til hverdagspris.

Test
RME ADI-2 DAC

Den bedste lyd vi har hørt

Du finder næppe en bedre DAC til prisen end RME ADI-2 DAC.

Test
Stax SR-009s

Det her er ikke lyd – det er magi

Nu ved jeg, hvordan det er at have et helt univers presset ind mellem ørerne.

anmeldelse
A star is Born

Kemien slår gnister

Cooper og Gaga synger sig ind i filmhistorien med et medrivende remake af “modgang gør stærk”-klassiker.

Lysstærk Leica 35 mm

Her er den første vidvinkel til Leicas SL full-frame-kameraer.

Test
IKEA TRÅDFRI Sæt med udtag

Tænd og sluk med mere

Gør dum elektronik lidt smartere. Især sammen med TRÅDFRI Gateway.

Test
IKEA TRÅDFRI Gateway

IKEAs port til det smarte hjem

Skal man have mest muligt ud af sine TRÅDFRI Smart Home-produkter, kommer man ikke uden om TRÅDFRI Gateway.

Gruppetest
5 gaming-tastaturer

Fingeren på fyr-knappen

Luftfartsmaterialer og toptunet finmekanik er, hvad der skal til, hvis du vil komme sejrende ud af kampen på skærmen. Vi har lagt hånd på fem af de bedste mekaniske tastaturer til spil.

Sigma udsender objektiver til Panasonic og Leica

11 nye Art-objektiver til full-frame-kameraer med L-fatning.

Skarpere portrætobjektiv fra Sony

Det lysstærke 135 mm f/1.8 er lavet til full-frame-kameraer.

10 mm ultravidvinkel til full-frame

Supervidvinkel til de største kameraer.

Test
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.8 S

Nikons skarpeste 50 mm

Nikons bedste objektiv er en følsom 50-millimeter.