Lyden fra de ultra slanke fjernsyn stinker i en sådan grad, at det burde forbydes overhovedet at montere højttalere i dem. En populær måde at få tålelig lyd til tv’et på er soundbars og tv-sokler, hvor forstærker og højttalere er monteret i en samlet enhed, der henholdsvis anbringes på væggen eller stilles under tv’et.
Denon DHT-100 er blandt de billigste tv-sokler på markedet, og det kan ses på antallet af funktioner og tilslutninger, hvor den f.eks. minder om JBL SB200, som vi testede for nylig. Der er to digitalindgange: En optisk og en koaksial. Der er også en analog 3,5 mm mini-jack indgang samt trådløs tilslutning via Bluetooth. HDMI må du undvære, og der er heller ingen subwoofer-udgang.

Højttaleren er fremstillet i sort ABS-plastic og virker forbløffende let. Den skulle dog være solid nok til at klare at blive placeret under fladskærme på op til 27 kg. Indeni er den næsten lige så simpel: To bas-enheder og to diskanter. Der er ingen finurlige virtuelle surround-modes, hvor mange højttalere kaster lyden rundt i rummet fra siderne og bagfra. Den indbyggede forstærker kan klare stereo og dekode Dolby Digital. Men ikke de mere avancerede lydformater.
Opsætningen er enkel: Sæt strømmen til og tilslut kabler fra tv, tv-boks og evt. spilkonsol. Der skiftes automatisk imellem indgangene, men der medfølger også en fjernbetjening. Der er fem forskellige “modes” med varierende grader af behandling og kunstig stereobredde.
DHT-T100 kan spille temmelig højt. Faktisk så imponerende kraftigt (lydtryksmåleren nåede op på 92 dB), at den niveaumæssigt kan konkurrere med et mindre surround-anlæg – selv om ruminformationen mangler. Ved lave lydtryk er der pænt meget bas fra det lille kabinet, men i takt med at der skrues op for volumen, træder bassen mere og mere i baggrunden.
I betragtning af prisen er lyden ganske velopløst og giver en klar forbedring i forhold til tv’ets indbyggede højttalere. Bluetooth-tilslutning betyder, at DHT-T100 kan dublere som højttaler for smartphone, tablet eller laptop.
Konklusion
Hvis du bare skal have bedre lyd på fjernsynet til nyheder og almindelig underholdning, er Denon DHT-T100 alt, hvad du har brug for. Hjemmebio-elskere skal kigge andetsteds for at få skub i bassen og rumlig lyd. Enten mod dyrere og mere avancerede modeller eller surround-anlæg. For mange vil manglen på HDMI-tilslutning dog være afgørende.
Læs videre med LB+
TILBUD - 49 kr første måned
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
LB+ Total 6 måneder
Fuld adgang til alt indhold i 6 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!