TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Mercedes pløjer tværs gennem Tesla Cybertruck

Bilist fik ildebefindende og kolliderede med syv biler. Blandt dem en Tesla Cybertruck, der blev kappet over i to dele.

Mercedes pløjer tværs gennem Tesla Cybertruck

Teslas Cybertruck er kommet mildt sagt problematisk fra start. Ikke blot blev produktionen forsinket i årevis. Siden leveringen startede i 2023, er så godt som alle biler blevet kaldt tilbage til fabrikken i op til otte omgange. Senest måtte 46.000 biler i marts til mekanikeren, fordi et sidepanel ved vindspejlet ikke var limet godt nok fast.

Fredag måtte en Cybetruck-ejer i Texas sande, at selv om bilen ser cyberpunk-agtig sej ud, er den måske alligevel ikke det mest trafiksikre valg, hvis man drømmer om at cruise urørligt beskyttet gennem en brændende, postapokalyptisk verden.

Læs også Nyhed: Cybertruck på Europa-turné – men bliver den nogensinde lovlig her? Den store Tesla Cybertruck er på turné i Europa under temaet »Cyber Odyssey«. Vi var med før den officielle præsentation.

En forbipasserende bilist fik et ildebefindenede og mistede kontrollen over sin Mercedes G-Klasse, der kolliderede med syv parkerede biler, inden den stoppede. Blandt de ramte biler var en Tesla Cybertruck, der blev skåret midt over af den 2,5 tons tunge Geländewagen. Føreren af ulykkesbilen blev kørt på hospitalet, men slap uden alvorlige skader.

cybertruck ramt af mercedes 2
Den 2,5 tons tunge Mercedes G-klasse pløjede gennem syv biler, før den stoppede. (Foto: CBS News Texas)

Forenden af Cybertrucken var uskadt, men baghjul, motor og bagerste halvdel af karosseriet var spredt ud over et areal på flere kvadratmeter. Der blev ikke rejst sigtelse mod bilisten, som efter politiets efterforskning var uden egen skyld i ulykken.

cybertruck ramt af mercedes 3
Bageste del af Tesla Cybertrucken blev spredt over flere m2. (Foto: CBS News Texas)
Læs også TEST: Mercedes-Benz G 400 d med Burmester 2021-modellen af Mercedes G-Klasse byder på en unik køreoplevelse og kan også specificeres med et gedigent surround-anlæg fra Burmester. Meget federe bliver det ikke!

Kilder: Forbes, CBS News Texas

Annonce
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

"Uødelæggelig" Cybertruck knust på parkeringsplads

Acer Predator - med hjul

Ny teknologi tager over når GPS-signalet forsvinder

BYD lynladning: Så hurtig at du ikke når en pause-hotdog

Drømmen om den talende bil bliver til virkelighed med Gemini Live

Her er VW's elektriske folkevogn

Volvo ES90 med lang rækkevidde

Se Xiaomis vilde el-sportsvogn

Kias nye elbiler går Tesla og Volkswagen i bedene

Batteri-revolution fra Mercedes

Billigere versioner af den nye Model Y

Hjemmeopladeren er lige blevet endnu smartere