TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

DTS-X: Nyt lydformat fra DTS

Vi hører meget om Dolby Atmos for tiden, men nu er ærkekonkurrenten DTS snart klar med sit sit nye tredimensionale surroundformat.

Af / 19/01/2015 - 11:30
DTS-X: Nyt lydformat fra DTS

DTS HD Master Audio var indtil for ganske nylig det mest foretrukne lydformat på Blu-ray film med høj kvalitet på lydsporet. Så kom Dolby Atmos og slog ned som en bombe i hjemmebiomarkedet. Det nye lydformat byder på objektbaseret 3D-lyd med hjælp fra højdekanaler monteret i loftet eller oven på de eksisterende højttalere. De første film, surroundreceivere og højttaler, som understøtter Atmos, er allerede i butikkerne.

Parallellelt med Atmos blev endnu et nyt, konkurrerende lydformat, Auro 3D, lanceret. Mange stillede sig derfor spørgsmålet “hvad vil DTS nu finde på?”

Skalerbart 3D-format
DTS er fast besluttet på at fortsætte med at være en vigtig aktør i lydbranchen. Deres nye lydcodec, DTS-X, præsenteres i løbet af marts 2015, og vil i lighed med Dolby og Auro være et objekt- (X/Y/Z) baseret lydformat, hvor lydeffekterne får en mere nøjagtig positionering og panorering end tidligere. Nøjagtige specifikationer, samt på hvilke områder, det nye format adskiller sig fra konkurrenterne, ved vi ikke med sikkerhed endnu – men noget af det, der ser ud til at blive vigtigt for DTS, vil være, at lydformatet skal kunne skaleres til en række forskellige højttalerkonfigurationer. Dermed kan vi måske håbe på, at også traditionelle 5.1- og 7.1-højttaleropsætninger kan få et lydmæssigt løft med DTS-X – med eller uden ekstra højdekanaler.

Justerer volumen på stemmer
Et andet trick, som DTS har lavet, er at separere dialogsporet fra den øvrige lyd i centerkanalen, således at niveauet på stemmer kan hæves eller sænkes i forhold til resten af lydsporet. Noget, som kan blive en kærkommen finesse til film med uklar dialog, eller til filmkigning i de sene aftentimer. Og måske til sportstransmissioner, hvor man vil kunne kvæle en irriterende kommentatorstemme uden at gå glip af publikumsbruset.

Meget er endnu ukendt om DTS-X, men det spås, at flere receiverproducenter vil lancere opgraderede modeller i forbindelse med den officielle lancering i marts. Lyd & Billede følger udviklingen.

Annonce

Hvad synes du? Har vi brug for endnu et nyt lydformat?

Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores samarbejdspartnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med seneste nyheder/li>
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Deaktivering af annoncer

Død Chromecast-enhed? Gør sådan her

Denne projektor har to lasere

Verdens første 'AI-projektor' fra Samsung

Hjemembiograf på fire hjul: Li Auto Mega med Dolby Atmos

Projektor eller pejs? Denne giver dig begge dele - plus lyd

Lille UST-projektor fra Samsung

Ny 4K-laser fra ViewSonic

Samsung-projektor med knivskarpt billede på op til 150"

Nyt lydformat til hjemmebiograf og gaming

Smart projektor fra uventet hold

Op til 150 tommer på væggen - helt enkelt

XGIMI projektorer giver hjemmebioen en lysindsprøjtning