TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
Få fuld adgang til alt LB+ indhold

Nyhed

Pro-Ject The Classic Reference pladespiller

Tunet i samarbejde med Wiener Filharmonikerne.

Af / 29/10/2024 - 12:45
Pro-Ject The Classic Reference pladespiller

Sidste gang de gjorde det, blev der meldt udsolgt nærmest i lanceringsøjeblikket. Denne gang har Pro-Ject tænkt sig at producere lidt flere end 175 eksemplarer af den nye The Classic Reference. En pladespiller, der er baseret på det tekniske design fra The Classic, men hvor udseendet minder mere om det 175 eksemplarer store oplag af Vienna Philharmonic Orchestra-pladespilleren; men The Classic Reference adskiller sig fra jubilæumspladespilleren på flere måder.

The Classic Reference Acacia Brass lifestyle 21 scaled 1
Pro-Ject The Classic Reference. Foto: Pro-Ject

Blandt andet leveres den med en ny pickup bygget af Ortofon til Pro-Ject, som de kalder for Vienna Philharmonic Orchestra Anniversary, og pladespilleren kan leveres i en lækker forgyldt farve med et kabinet i akacietræ eller i poleret stål med et kabinet i sort pianolak.

Pladespilleren kan leveres komplet med alt, hvad du har brug for til at komme i gang.

The Classic Reference Acacia Brass lifestyle 14 scaled 1
Pro-Ject The Classic Reference. Foto: Pro-Ject

Pro-Ject oplyser, at pickuppen – VPO 175 – der kan leveres med pladespilleren, ikke blot er bygget af Ortofon, den er også fintunet i samarbejde med musikerne i Wiener Filharmonikerne, hvilket indikerer, at pakken med pladespiller og pickup sandsynligvis vil lyde helt fremragende til klassisk musik.

Læs også TEST: Pro-Ject The Classic SB Superpack Den fine, varme klang og den livlige dynamik gør Pro-Jects retro-grammofon til en af vores favoritter.

Pladespilleren leveres desuden med både balancerede og ubalancerede udgange på bagsiden. Den har også remtræk og et fjederophæng til at dæmpe vibrationer.

Annonce

Den leveres med Pro-Ject EVO 9, en ny S-formet tonearm på ni tommer, som fås i en forgyldt version, som man kan se på billederne.

THE CLASSIC REFERENCE Acacia Brass Backview
Pro-Ject The Classic Reference. Foto: Pro-Ject

Priser

Armen har azimut- og sporingsvinkeljustering og er ophængt i et leje af zirkon, og i den anden ende er der et aftageligt pickuphus med SME-fatning. Der er elektronisk hastighedskontrol mellem 33, 45 og 78 rpm, og alt styres af en jævnstrømsdrevet generator.

The Classic Reference Piano Silver lifestyle 17 scaled 1
Pro-Ject The Classic Reference. Foto: Pro-Ject

Classic Reference kommer i handelen i november til en pris på 5.000 euro for modellen i sort pianolak og stål (se billedet ovenfor) og 6.000 euro for udgaven i akacietræ og messing. Pickuppen – VPO 175 – koster 1.000 euro ekstra og kan leveres sammen med pladespilleren.

<
>

Pick it MC1 og MC2

November byder også på to helt nye pickupper fra Pro-Ject. Denne gang drejer det sig om to moving coil-pickupper, og de er ikke specielt dyre. Pro-Ject har arbejdet med sit afbalancerede koncept i ganske lang tid og har fundet ud af, at de kan lave lave ganske prisvenlige MC-pickupper.

Prisen for modellerne MC1 og MC2 starter ved 300 euro for MC1 og 400 euro for MC2, og de er stort set ens. Forskellen er, at den grå MC1 bruger en sfærisk slibning på stiften, og den gule MC2 bruger en skarpere elliptisk slibning på stiften.

Begge har samme ophæng med neodymmagneter, 6N iltfrie kobberspoler og 0,4 mV udgangsspænding.

<
>

 

 

 

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Yamaha får Works with Sonos

Hotaru: Den svævende pladespiller

Stor lyd i ministørrelse

Nyt flagskib fra Nagaoka

Mere effekt og forbedret teknologi

Superkompakt streamingforstærker

Længe ventet opdatering på 1.350 watt

Lommeafspilleren giver Hi-Fi-lyd både ude og hjemme

Derfor elsker vi musik - det skyldes dine gener

Mere overkommelig alt-i-en-boks

Rega forbereder nyt forstærkersæt

Nagra: Schweizerur til vinylelskere