TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

Samsung køber Harman

Koreanerne har betalt 55 milliarder kroner kontant for den hæderkronede audio-koncern.

Samsung køber Harman

Da Samsung for et år siden fortalte os, at de ville blive et high-end audiomærke, var det svært at skjule skepsisen. De laver fremragende hvidevarer, og deres mobiler er virkelig hotte. Men lyd var et nyt felt for dem. Når det er sagt, var de første konstruktioner fra Samsungs nystartede audiolab meget lovende.

Læs også: Test af Samsung Wireless Audio 360 R7

Nu er ambitionerne imidlertid blevet realitet fra den ene dag til den anden: Samsung har i dag meddelt, at de køber hele Harman-koncernen, der en af de største og mest velrenommerede producenter af lydudstyr i verden. Med købet bliver Samsung ejer af en lang række kendte lydmærker, herunder Harman Kardon, JBL, AKG, Mark Levinson, Revel, Lexicon og Crown. For det betaler Samsung et kontantbeløb på otte milliarder dollars (ca. 55 milliarder kroner).

Det er dog ikke udsigten til at levere hjemmestereo til lydelskere, der har fået den Samsung til at hive den virkelig, virkelig tykke tegnebog frem. Det, som koreanerne først og fremmest vil have fingrene i, er Harmans position på bilstereo. Markedet for “automotive” lyd og smart-tjenester i biler er nemlig et område, der forventes at mangedobles i værdi inden for det næste årti. Det kan man læse i en pressemeddelelse, udsendt af Samsung i dag.

65 procent af Harmans omsætning inden for det seneste år stammer fra netop lydsystemer til biler.

Annonce

Fremtidens køretøjer vil blive transformeret gennem smart-teknologier i samme grad, som vi har set i telefonen gennem det seneste årti”, siger Young Sohn, Præsident og Chief Strategy Officer hos Samsung Electronics.

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Retro rør-DAC fra FiiO

Første integrerede forstærker fra TAD

Nu er de her endelig

Nye premium-pickupper

Flagskibsstreameren er helt sin egen

Teac dropper DAC i ny streamer

Stream S3 er seriøs svensk hi-fi uden ledninger

Ny topmodel debuterer

Se hvad du gik glip af

Pladespiller-ikonet får nyt liv

Sidste chance for at få fat i en

McIntosh går på bar - i Norge!