TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Huawei Mate XT med tre skærme lanceret internationalt

Desværre kommer den foldbare luksus-mobil ikke på markedet i Danmark. Det gør til gengæld to andre nye produkter.

Af / 19/02/2025 - 13:07
Huawei Mate XT med tre skærme lanceret internationalt

Huawei havde i går inviteret international presse til en stor lanceringen i Malaysias hovedstad Kuala Lumpur. Her præsenterede kineserne fire nye produkter: en foldbar smartphone med hele tre skærme, et sæt åbne hovedtelefoner, et fitness-armbånd og en tablet.

Læs også Nyhed: Huawei Mate XT er verdens første tredelte foldbare mobil Når det ikke er nok med en almindelig foldbar mobil, og når man i øvrigt har alt for mange penge...

Huawei Mate XT

Den foldbare mobil, Mate XT, skrev vi allerede om sidste år, da den blev lanceret på det kinesiske marked. Mate XT har har en OLED-skærm på 10,2 tommer, når den er foldet ud, og et samlet skærmareal på 322 kvadratcentimeter.

Skærmen er 3,6 millimeter tyk og kan foldes både indad og udad via et specialdesignet hængsel. Mobilen kan bruges enten med én stor skærm eller med opdelt skærm til flere apps. I halvt udfoldet tilstand er skærmen på 7,9 tommer.

Huawei Mate XT
(Foto: Huawei)

Kameraet har en fysisk justerbar blænde med 10 indstillinger. Der er tale om et triple-kamerasystem med 50 Mp standardobjektiv, 12 Mp ultravidvinkel og en 12 Mp periskop-zoomkamera. Selfiekameraet er på 8 Mp.

Nu bliver Mate XT så tilgængelig på det internationale marked, men det gælder desværre ikke for Skandinavien.

Annonce
FreeArc Fara
(Foto: Huawei)

Huawei FreeArc

Til gengæld kommer Huaweis nye hovedtelefoner, FreeArc, helt sikkert i butikkerne på vores breddegrader. Det er kinesernes første åbne model, og de er udstyret med kroge til at sikre, at de bliver siddende, og har en 0,7 millimeter tyk nikkel-titanium legering, der tilpasser sig brugerens ører. Hovedtelefonerne er IP57-certificeret vandtætte.

Band 10
(Foto: Huawei)

Huawei Band 10 og MatePad Pro 13,2

Også det nye fitness-armbånd, Band 10, kommer på markedet i Skandinavien. Armbåndet har fokus på på søvnsporing med detaljeret analyse af søvnmønstre og anbefalinger baseret på brugerens rutiner.

Til gengæld må vi også kigge langt efter den nye tablet, Huawei MatePad Pro 13,2 (med 2,8K OLED-skærm og 10.100 mAh batteri), der ligesom Mate XT kun kommer til salg i store lande som Tyskland, Italien og Frankrig.

For så vidt angår Huawei FreeArc og Band 10 har vi endnu ingen konkrete oplysninger om pris eller tilgængelighed.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Pixel 10 får store opgraderinger

Dette er (næsten) ikke et Pebble-ur

Google Pixel 9a lanceret

iPhone 17 Air bliver Apples tyndeste model nogensinde

Farvel til Google Assistant

Flyselskaber strammer grebet om powerbanks

Superkamera i foldbar Samsung

Seneste rygter om iPhone 17

Smartere Siri yderligere forsinket

Dårlige nyheder fra OnePlus

Ny iPad Air med M3-chip

Mød PetPhone, verdens første mobil til dit kæledyr