En af de største successer på Kickstarter var Pebble. I 2012 dukkede smart-uret med e-paper-skærm op og trak svimlende 10,3 millioner dollars i forudbestillinger, hvilket var rekord. I 2014 kom efterfølgeren Pebble Steel, i 2015 kom Pebble Time og i 2016 endelig Pebble 2. Sidst på året gik de konkurs og Fitbit købte deres aktiver, som sidenhen gik over til Google da selskabet blev købt i 2021.
Urene blev populære, fordi de var enkle og effektive, og takket være displayet havde de en lang batterilevetid. De har stadig mange fans, og Rebble-projektet forsøgte at holde dem i live ved at skrive sit eget styresystem til dem. Det viste sig at være unødvendigt, da Google mandag overraskende frigav Pebble-operativsystemet som åben software. Virksomheden siger ligeud, at den håber, at Rebble-projektet kan modernisere koden.
(Gammel reklamevideo)
Umiddelbart efter meddelte den oprindelige Pebble-grundlægger Eric Migicovsky, at de vil lave nye Pebble-ure. Han siger, at de vil være tro mod de værdier, der engang gjorde urene populære, men selvfølgelig opdateret til nutidens verden. På sin blog forklarer han, hvorfor de gør det.
Hvis du også er begejstret eller interesseret i projektet, kan du registrere din interesse på Repebble.