Ecovacs er klar med to nye serier af robotplæneklippere til den kommende have-sæson. GOAT A-serien er udviklet til store haver, mens GOAT O-serien er designet til mindre, mere kringlede græsarealer. Begge serier er udstyret med avanceret LiDAR-teknologi og AI-baseret navigation.
GOAT A-serien: Muskler til store græsplæner
Den nye GOAT A-serie byder på masser af kræfter med sin 32V-platform, der ifølge den kinesiske producent skal give 80 procent mere klippekraft end tidligere modeller – herunder Goat G1. Med en hastighed på 0,7 m/s og to forskudte bladskiver kan topmodellerne således klare 3.000 kvadratmeter græs på en halv dag, lover Ecovacs.

Teknisk er der også sket forbedringer i forhold til forgængerne med 33 procent hurtigere rotationshastighed, og opladebehovet er reduceret til 45-75 minutter, før maskinerne er klar til indsats igen.
GOAT A3000 LiDAR er flagskibet med et 5Ah batteri og en 180W oplader, der giver mulighed for at klippe op til 500 kvadratmeter på en enkelt opladning. Serien omfatter også modellerne A3000 RTK og A1600 RTK.
GOAT O-serien: Smidig navigation i mindre haver
Den kompakte GOAT O-serie er optimeret til mindre haver med smalle passager – helt ned til 0,7 meter. Serien bryster sig med TruEdge-teknologi, der skal sikre præcis kantklipning med kun 5 centimeters afstand fra bladene til kanten.

Topmodellen GOAT O500 Panorama er udstyret med Horizon X5-chip og en 8-core CPU, der lover hurtig reaktionsevne, når den møder forhindringer. Serien består derudover af modellerne O1200 RTK og O800 RTK.
Forskellig navigationsteknologi på tværs af modellerne
Samtlige nye modeller anvender Ecovacs’ LELS-navigationssystem (LiDAR Enhanced Localization System), men i forskellige udgaver:
LELS Pro i A3000 LiDAR-modellen har et 360-graders 3D LiDAR-modul, der skaber et dybdekort med en navigations-nøjagtighed på 2 centimeter, mens LELS RTK i RTK-modellerne kan oprette forbindelse til op til 45 satellitter.
LELS Panorama i O500 Panorama-modellen bruger “dual-visual fusionsteknologi” og et 360-graders panorama-kamera til centimeter-præcis navigation, forsikrer Ecovacs. Du behøver altså ikke frygte for dine blomsterbede!
Alle modeller er IPX6-certificerede, hvilket skal gøre dem modstandsdygtige over for vandstænk og lette at rengøre.

Pris og tilgængelighed
GOAT A-seriens modeller kan købes fra 11.499 kr. for A1600 RTK og op til 24.999 kr. for topmodellen.
GOAT O-serien starter ved 6.999 kr. for O500 Panorama, 7.999 kr. for O800 RTK, og 9.999 kr. for O1200 RTK.
Samtlige modeller er tilgængelige på det danske marked nu.