TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

CES 2025: LG’s QNED evo LCD-TV går op til 100 tommer

Flere af de nye modeller bliver trådløse.

Af / 10/01/2025 - 08:05
CES 2025: LG’s QNED evo LCD-TV går op til 100 tommer

Las Vegas/Lyd & Billede: LG’s MiniLED LCD-skærme er unægtelig blevet overskygget af virksomhedens funklende OLED-skærme, og det er ikke svært at se hvorfor. Den sydkoreanske producent har trods alt brugt mange ressourcer på at blive en af markedslederne inden for OLED. Men i år ser det ud til, at LG ønsker at tage QNED-segmentet mere alvorligt.

De helt nye 2025 QNED-modeller i QNED-serien (LG’s navn for LCD-TV) har fået en ny farveteknologi, som vil forbedre billedkvaliteten betydeligt, og både billedbehandling og betjening har fået et løft i form af nye AI-funktioner. QNED-TV får også den nyeste brugergrænseflade (webOS25) med flere avancerede spilfunktioner. Topmodellen QNED90 evo får en avanceret MiniLED-baggrundsbelysning. Der kommer også en XXL-version med LED-baggrundsbelysning og lokal dæmpning kaldet 100QNED89, som måler 100 tommer, og som LG også bekræfter vil komme til Norden på et tidspunkt.

20250108 113638 scaled
Frank Lee fra LG Electronics viser os det nyeste QNED9M LCD-TV. Til højre ser vi det gennemsigtige OLED T. To helt forskellige prisklasser, men begge er trådløse. (Foto: Audun Hage)

LG QNED9M bliver trådløs

For to år siden lancerede LG verdens første trådløse OLED-TV, OLED Signature M3, som blev et af de største „talking points“ på CES 2023 på det tidspunkt. Nu er turen kommet til LCD-modellen QNED9M, som bruger den såkaldte „Zero Connect“-forbindelsesboks med trådløs signaloverførsel til skærmen. Den bruger LG’s egenudviklede trådløse teknologi, som understøtter 4K-opløsning med op til 144 Hz. Det eneste, du skal gøre, er at sætte et strømkabel i skærmen, så kan tilslutningsboksen og videokilderne være et andet sted i nærheden – op til 10 meter væk og skjult i et skab.

Denne teknologi har hidtil kun været tilgængelig i nogle af LG’s dyreste OLED-modeller, men nu bliver den tilgængelig i en mere overkommelig LCD-skærm, LG QNED9M, som efter planen kommer i versioner på 65, 75 og 86 tommer.

Ny farveteknologi skal forbedre billedkvaliteten

En anden interessant nyskabelse i år er, at LG bruger „Dynamic QNED Color Solution“ – en ny teknik til at forbedre farvegengivelsen på dette års QNED evo-modeller. Denne teknik erstatter de sædvanlige kvanteprikker med fluorescerende elementer, der bruges til at omdanne blåt lys til hvidt, hvilket giver et renere og klarere lys. Det skulle resultere i mere realistiske farver og et bredere farvespektrum.

Annonce

LG ønsker at positionere QNED evo-skærmene som sine premium og high-end LCD-skærme og har sørget for, at de kan kalibreres med Calman-kalibreringssoftware og med „3D Colour Look-up Table“ til avanceret kalibrering. De understøtter også 4:4:4 til PC-billedredigering med fuld båndbredde.

Opdateret webOS25-grænseflade – og ny fjernbetjening

Ligesom de nye 2025 OLED-skærme fra LG drager QNED-modellerne også fordel af den nyeste version af LG’s operativsystem, webOS25, som omfatter en række smarte funktioner, AI-billedbehandling og den nyeste Magic Remote med „AI“-knap. LG’s skærme kan give dig og dine familiemedlemmer personlige indholdsanbefalinger, og ikke nok med det – TV’et genkender dig og tilpasser startskærmen til dine præferencer.

20250108_120124-scaled
<
>

100 tommer QNED89

Konkurrenter som TCL og Samsung har haft stor succes med store skærme – især i Norden – og det er ikke gået ubemærket hen hos LG, som nu også vil have en bid af storskærmskagen.

Det største TV i 2025-serien er 100-tommer udgaven i QNED89-serien. Det bruger et 4K LCD MiniLED-panel med den nye Dynamic QNED Color Solution-farveteknologi kombineret med en kraftfuld α8 AI-processor.

I forhold til sin størrelse har TV’et en overraskende slank formfaktor med mulighed for et forsænket vægbeslag (inspireret af OLED G-serien), så det kan hænges tæt på væggen. Desuden har skærmen slanke fødder, der kan justeres i højden og i sideretningen.

Et så stort TV ville naturligvis være ideelt til at se sportsbegivenheder, men det kunne også være lovende til film, med blandt andet neutral Filmmaker Mode og avanceret videobehandling, hvis det er nødvendigt.

LG virkede optimistiske med hensyn til, at denne model også vil komme til Norden, i modsætning til dens 98″ forgænger fra 2024. Hvis det er tilfældet, er det gode nyheder for fans af store skærme!

86QNED85: Storskærm til gaming

LG understreger også, at den 86-tommer store QNED85-serie skulle være velegnet til gaming. Budskabet fra producenten er, at store TV-skærme kan give en mere fordybende oplevelse end de relativt små PC-gamingskærme.

QNED85 understøtter opdateringshastigheder på op til 144 Hz med VRR og leveres med LG’s Game Optimizer og Game Dashboard, som gør det nemt at skræddersy indstillinger til forskellige spiltyper (FPS, RPG, RTS, Sport). Og med HDMI 2.1 på alle fire indgange har den masser af tilslutningsmuligheder.

Pris og tilgængelighed

LG’s nye 2025 QNED-modeller vil blive lanceret fra foråret/sommeren, og vi forventer at få flere detaljer om de europæiske og nordiske modeller, når vi kommer tættere på.

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Her er Sonys nye TV-modeller for 2025

Samsung TV på et museum?

Banebrydende OLED-TV fra Samsung

TCL: Glem OLED og vælg i stedet MiniLED i stort format

Har du et Samsung TV? Her er dagens glade nyhed

Nyt motoriseret TV-vægbeslag fra Vogel's: Løfter op til 98 tommer og 140 kg

Førstehåndsindtryk: Samsung The Frame Pro

Her er Samsungs 2025 TV-modeller - for første gang i Europa

Bedste TV til Formel 1 2025

Sony lancerer ny TV-teknologi med fantastiske farver

TCL bliver officiel OL-partner

Nu kan dit LG-TV få "Ambilight"