TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
Få fuld adgang til alt LB+ indhold

Nyhed

Nagaoka MP-700 lanceret

Dyr moving-magnet pickup

Af / 23/04/2025 - 09:01
Nagaoka MP-700 lanceret

Japanske Nagaoka har været på banen et stykke tid og er kendt for sine velspillende pickupper. De lancerede for nylig MP-700, som er flagskibet i MP-serien og har et specielt ophæng bag nålearmen.

MM-pickuppen bruger en letmetallegering i magneten, der er fastgjort til enden af nålearmen, som er lavet af boron, og som har en nøgen diamantstift (micro ridge) i den anden ende.

En blødere dæmper end normalt på indersiden skal reducere vægten og give nålearmen hurtigere og mere præcise bevægelser. Og dermed også bedre sporingsegenskaber. En tynd tråd kontrollerer bevægelserne, hvilket skal resultere i bedre højfrekvensrespons og mere stabile bevægelser under afspilning.

Læs også Nyhed: Leveres med unik Nagaoka-pickup Technics fejrer 55 år med eksklusiv high-end-pladespiller.

Nagaoka siger også, at det hjælper med især præcis basgengivelse og øger størrelsen på lydbilledet.

Alt dette er monteret i et hus, der er belagt med sort nikkel og har en isolerende belægning på indersiden, der reducerer statisk elektricitet, hvilket skal give en mere stabil ydelse over tid. MP-700 leverer en udgangsspænding på 4 mV og opgiver en frekvensrespons fra 20 til 27.000 Hz. Kanalseparationen er 30 dB ved 1 Khz. Den siges at have en kapacitans på 100 pF, og pin-trykket er på lave 1,4 gram.

Annonce

Den totale masse er kun 8 gram, men MP-700 kan leveres med et pickup-hus som vist på billedet herunder. Så er den samlede masse 26,3 gram.

<
>

MP-700 koster 1.299 euro, med pickuphuset 1.399 euro.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Harman køber B&W, Marantz og Denon

Bærbar CD-afspiller med rør

Yamaha får Works with Sonos

Hotaru: Den svævende pladespiller

Stor lyd i ministørrelse

Nyt flagskib fra Nagaoka

Mere effekt og forbedret teknologi

Superkompakt streamingforstærker

Længe ventet opdatering på 1.350 watt

Lommeafspilleren giver Hi-Fi-lyd både ude og hjemme

Derfor elsker vi musik - det skyldes dine gener

Mere overkommelig alt-i-en-boks