Japanske Nagaoka har været på banen et stykke tid og er kendt for sine velspillende pickupper. De lancerede for nylig MP-700, som er flagskibet i MP-serien og har et specielt ophæng bag nålearmen.
MM-pickuppen bruger en letmetallegering i magneten, der er fastgjort til enden af nålearmen, som er lavet af boron, og som har en nøgen diamantstift (micro ridge) i den anden ende.
En blødere dæmper end normalt på indersiden skal reducere vægten og give nålearmen hurtigere og mere præcise bevægelser. Og dermed også bedre sporingsegenskaber. En tynd tråd kontrollerer bevægelserne, hvilket skal resultere i bedre højfrekvensrespons og mere stabile bevægelser under afspilning.
Nagaoka siger også, at det hjælper med især præcis basgengivelse og øger størrelsen på lydbilledet.
Alt dette er monteret i et hus, der er belagt med sort nikkel og har en isolerende belægning på indersiden, der reducerer statisk elektricitet, hvilket skal give en mere stabil ydelse over tid. MP-700 leverer en udgangsspænding på 4 mV og opgiver en frekvensrespons fra 20 til 27.000 Hz. Kanalseparationen er 30 dB ved 1 Khz. Den siges at have en kapacitans på 100 pF, og pin-trykket er på lave 1,4 gram.
Den totale masse er kun 8 gram, men MP-700 kan leveres med et pickup-hus som vist på billedet herunder. Så er den samlede masse 26,3 gram.
MP-700 koster 1.299 euro, med pickuphuset 1.399 euro.