TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

: Boston Acoustics A250 5.1

Slanke lydbomber (bedst i test)

Disse kompakte højttalere fra Boston Acoustics har mere krudt end forventet!

Af / 24/03/2011 - 19:24
Boston Acoustics A250 5.1

Lyd & Billede mener

  • Åben, detaljeret og ærlig lyd Kraftig subwoofer
  • Lidt uskarp på høj volumen

Der har været stille om Boston Acoustics en tid, men nu har de amerikanske lydguruer gjort et ikke så lille comeback. Fronthøjttaleren A250 er den mindste af to gulvhøjttalere og er en tovejs konstruktion med 1” diskant og dobbelte 6,5 tommers. Centerkanalen A225 bruger samme bestykning, mens subwooferen bruger en 10-tommers bas, som er vendt ned mod gulvet. Fælles for alle højttalerne er, at de har relativt kompakte fysiske mål og bruger en kombination af læderimitation i midten og hvid- eller sortlakerede sideplader.

Lydkvalitet
Boston Acoustics har så afgjort en mere raffineret lyd end JBL, men på den anden side er de ikke lige så ”rockende” og fyldige i klangen. Når synthbassen går i gang, er der ikke lige så meget sving i bastonerne som med JBL 180, men mellemtonen og diskanten er klart bedre og mere detaljeret. Flere detaljer er også stikordet, når vi går fra musik over til Blu-ray filmen Transformers 3: Dark of the Moon. Hvor JBL er lidt diffus og ”rar” i klangen, er Boston Acoustics mere afslørende og direkte. Dialogerne er mere åbne og Optimus Primes mægtige røst kommer bedre ”ud” end fra JBL´s centerkanal. Boston-højttalerne klarer også bedre at få de små detaljer i lydbilledet frem, men kan blive lidt anstrengende i de barskeste actionscener.

Konklusion
Bostons 5.1 system fungerer udmærket med varieret musik og til film af den rolige slags, såsom drama, thrillere og komedier. Til mere hårdslående rock såvel som rigtige actionfilm derimod, kan disse lidt fremadlænede højttalere alligevel blive lidt for ivrige.

Annonce

Også i denne test:

JBL Studio 5.1

Amerikanske action elskere (specielt anbefalet)

Testens største højttalere prøver ikke at charmere nogen med deres barske udseende, men lyden er derimod let at blive glad for.

Stor, varm og lyttevenlig lyd Potent subwoofer
Mangler lidt detaljer Tilbagelænet mellemtone
Læs hele testen
Åsa Warme Hallén
(f. 1972): Journalist. Endte i 1995 lidt tilfældigt på bladet Elektronikvärlden, som senere skiftede navn til Ljud & Bild. Frem til 2013, da hun valgte at prøve kræfter med andre ting, havde hun været projektleder, journalist og redaktionschef. Fra marts 2021 er hun tilbage på freelancebasis. Åsa skriver først og fremmest om brugbare dimser, der gør livet lidt sjovere, og ser måske tingene fra et lidt andet perspektiv end sine kolleger.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Mesterligt afbalanceret lyd

Norsk dynamit i stuen

Trådløs luksus

Perfekte til skrivebordsanlægget

Audiofilt på mindre plads

Næstmindst – men stor

Bryder grænserne og lænser tegnebogen

Perfekt balanceret klang

Slank dansker imponerer

Ekstreme kraftkarle fra Norge

Her får du den bedste lyd

Bærbar partyhøjttaler